بسیج ، شجره ی طیبه است

ساخت وبلاگ
چکیده : باسمه تعالی بسیج ، شجره  ی طیبه است "  محمد بارونی   " بسیج یکی از نهاد های انقلابی است که در 5  آذر... با عنوان : بسیج ، شجره ی طیبه است بخوانید :

باسمه تعالی

بسیج ، شجره  ی طیبه است

"  محمد بارونی   "

بسیج یکی از نهاد های انقلابی است که در 5  آذر سال  58 به فرمان حضرت امام خمینی (ره) پایه گذاری شد. این نهاد مردمی از ابتدای تاسیس تاکنون منبع خیرات و برکات فراوانی بوده است . بسیجان در دوران هشت سال دفاع مقدس در کنار نیروهای ارتش و پاسدار خدمات ارزشمندی برای پاسداری از انقلاب اسلامی و ایران عزیز انجام داده است، که نمونه آن وجود شهدای گرانقدر، جانبازان عزیز ، آزادگان پر افتخار و ایثارگران دلاوری است که تا همیشه نامشان و یادشان زینت بخش هر محفل و مجلس است و اکنون نیز در عرصه های گوناگون به خدمت رسانی مشغول می باشند.

حضرت امام خمینی (ره) که فرمان هایش الهام گرفته از کلام خدا بود ، در پیامی که در آذر ماه سال 67 به مناسبت سالگرد بسیج صادرکردند، بسیج را از الطاف جلیله ی خداوند، شجره ی طیبه، مدرسه ی عشق، مکتب شاهدان و شهیدان، میقات پابرهنگان، معراج اندیشه ی پاک  اسلامی و لشکر خدا دانستند. وی فرمودند: بسيج شجره طيبه و درخت تناور و پرثمرى است كه شكوفه هاى آن بوى بهار وصل و طراوت يقين و حديث عشق مى دهد

خداوند متعال در کتاب هدایت "کلمه ی طیبه" را  به "شجره طیبه" تشبیه نموده است (كَلِمَةً طَيِّبَةً كَشَجَرَةٍ طَيِّبَةٍ–ابراهیم/ 24) و حضرت امام خمینی (ره) هم در این پیام "بسیج " را  "شجره طیبه" دانستند .

با توجه به آیات قرآن در سوره ابراهیم، شجره طیبه دارای ویژگی های منحصر به فردی است .  شجره ی طیبه موجودی است رویا و پویا، که سازنده دیگران و خویشتن است . این درخت پاک است، چون منظره اش پاکیزه، میوه اش پاکیزه، شکوفه و گلش پاکیزه، سایه اش پاکیزه، و نسیمی که از آن برمی خیزد نیز پاکیزه است . شجره طیبه دارای نظام حساب شده ای است که ریشه وشاخه دارد و هر کدام ماموریت و وظیفه ای دارند، اصل و ریشه این درخت ثابت و مستحکم است به طوری که طوفان ها و تند بادها نمی تواند آن را از جا برکند و توانائی آن را دارد که شاخه های سر به آسمان کشیده اش را در فضا در زیر نور آفتاب و در برابر هوای آزاد حفظ کند، ( أَصلُها ثابِتٌ )شاخه های این درخت پاک، سینه هوا را شکافته و در آسمان است  ( وَ فَرعُها فِي السَّماءِ) شجره ی طیبه، پربار است نه مثل درختانی که میوه و ثمری ندارند بنابراین مولد هستند (تُؤتي أُكُلَها ) اما نه در یک فصل ، هر زمان که دست به سوی شاخه هایش دراز کنی محروم بر نمی گردی  ( كُلَّ حينٍ ) میوه دادن او نیز بی حساب نیست بلکه مشمول قوانین آفرینش است و طبق یک سنت الهی و به اذن پروردگارش این میوه را به همگان ارزانی می دارد. ( بِإِذنِ رَبِّها ۗ)

مسلما این ویژگی ها و برکات در کلمه توحید و در یک انسان موحد و با معرفت و در یک برنامه سازنده و پاک پیدا می شود، چون اینها همه روینده و پوینده اند، و دارای ریشه های محکم و ثابت و شاخه های فراوان و سر به آسمان کشیده دارند و دور از آلودگی هستند، همگی نورپاش و پرثمرند و هر کس به کنار آنها بیاید و دست به شاخسار وجودشان دراز کند در هر زمان که باشد از میوه های لذیذ و معطر و نیروبخش آنان بهره می گیرد. برنامه های آنها از سر هوی و هوس نیست بلکه همگی طبق فرمان پروردگار است.

این مردان بزرگ و با ایمان، حیات شان مایه برکت و مرگ شان موجب حرکت است، سخنان شان، تاریخ پرافتخارشان و حتی قبرهای خاموش شان همگی الهام بخش و سازنده و تربیت کننده است .ایمان آنها یک ایمان سطحی و شخصیت آنها یک شخصیت کاذب نیست، بلکه مانند شجره طیبه ای هستند که ریشه اش ثابت و شاخه هایش در آسمان قرار داشته است، و از آنجا که هیچکس بی نیاز از لطف خدا نیست، این مؤمنان راستین ثابت قدم با تکیه بر لطف خداوند در برابر هر گونه حادثه ای چون کوه استقامت می کنند و اگر لغزشگاهی بر سر راه آنها نمایان می شود ، خداوند آنها را حفظ می کند.

قدرت های جهنمی و ظالمان سنگدل با انواع تهدیدها برای تسلیم کردن آنها تلاش می کنند، اما خدا آنها را ثابت قدم می دارد، و جالب اینکه این حفظ و ثبات الهی سراسر زندگی آنها را در بر می گیرد و دامان شان از ننگ آلودگی ها مبرا خواهد بود، و در آخرت در نعمت های بی پایان خدا جاودان خواهند ماند.

آری این خصوصیات انسان های وارسته ای است که همانند شجره طیبه می باشند و به همین جهت است که حضرت امام خمینی (ره) با آن مقام علمی و معنوی که در نزد پروردگار عالم دارد می فرماید: من همواره به خلوص و صفاى بسيجيان غبطه مى خورم و از خدا مى خواهم تا با بسيجيانم محشور گرداند.

منبع : تفسیر نموه - سوره ابراهیم- آیات 24 و 25  - آیت الله مکارم شیرازی و ...

نامه ی مهربسیج شجره ی طیبه است,...
ما را در سایت نامه ی مهر دنبال می کنید

نویسنده : بازدید : 32 تاريخ : سه شنبه 23 آذر 1395 ساعت: 1:44