پسرم اصلا درس نمی خواند. چگونه او را به این کار وادارم؟

ساخت وبلاگ
چکیده : باسمه تعالی  💠 پسرم اصلا درس نمی خواند. چگونه او را به این کار وادارم؟ ✔️ پیش از هر کاری، توقع بهتری... با عنوان : پسرم اصلا درس نمی خواند. چگونه او را به این کار وادارم؟ بخوانید :

باسمه تعالی 

💠 پسرم اصلا درس نمی خواند. چگونه او را به این کار وادارم؟

✔️ پیش از هر کاری، توقع بهترین بودن او را در همه چیز از ذهن خود بیرون کنید و معتقد شوید که هر کودک و نوجوانی در زمینه های خاصی استعداد دارد و لازم نیست در همه چیز، بهترین باشد. 

 

🔷امام علی علیه السلام می فرماید: لا یزال الناس بخیر ما تفاوتوا فاذا استووا هلکوا.

 خیر مردم، پیوسته در تفاوت های آنان است و اگر مساوی شوند، از بین خواهند رفت.

 

✅بسیاری از والدین به نمره ی 20 علاقه نشان می دهند که مطلوب نیست. مهم این است که فرزند شما در حد توان خود بکوشد؛ گرچه نمره ی 20 نگیرد.

توقع بیشتر از هوش بهر کودک نیز از اشتباهات برخی خانواده ها است. 

 

🔷بی توجهی فرزند شما به درس، ممکن است به علل ذیل باشد:

 

✔️ 1. حساسیت بیش از حد:
با توجه به این که فرزند شما وارد دوره ی نوجوانی شده و حس استقلال دارد، تذکرها و نصیحت های پی در پی شما، به طور غیر مستقیم به او پیام می دهد که هنوز بچه است و بزرگ نشده. این پیام، او را به موضع لج می کشاند تا استقلال خود را اثبات کند؛ بنابراین، نصیحت ها را قطع کنید و به این مسأله، حساسیت چندانی نشان ندهید.

⬅️ اجازه دهید خود به تحصیل بیندیشد و مسؤولیت پذیری از درون ایجاد شود. 

 

✔️2. محیط ناآرام خانه:
اگر با همسر خود مشاجره دارید، و اگر برادر یا خواهر بزرگتر او وی را می آزارند، باید متوقف شود. 

 

✔️3. سستی و رخوت با منشأ پزشکی:
ممکن است بی رغبتی نوجوان به درس، علت پزشکی (کارکرد بد کبد، عفونت کلیه، اختلالات هورمونی) باشد که در این صورت، مراجعه به پزشک لازم است.
 

✔️4. رژیم غذایی:
مصرف پی در پی خوراکی های با طبع سرد، نوجوان را دچار سستی می کند؛ بنابر این توصیه می‌شود در کنار این گونه خوراکی ها، از خوردنی های با طبع گرم نیز استفاده کند. مصرف فراوان شیرینی نیز با توجه به هضم سنگین گلوکز، بدن را دچار سستی می کند.

 

✔️5.همانندسازی:
احتمال این که بین نزدیکان، بی سوادان پولداری باشند و فرزند شما آنان را الگو گرفته باشد، وجود دارد. باید الگوهای باسوادی را از نزدیکان که در زندگی خانوادگی و تربیت فرزند موفق هستند و جایگاه اجتماعی ویژهای دارند، به او معرفی کنید.

 

منبع : کتاب نسیم مهر - نوشته استاد دهنوی

🌷🌷🌷🌷🌷

نامه ی مهر...
ما را در سایت نامه ی مهر دنبال می کنید

نویسنده : بازدید : 5 تاريخ : سه شنبه 23 بهمن 1397 ساعت: 5:32